Bytový dom Turiec

Bytový dom na ul. Československej brigády vo Vrútkach bol dokončený v roku 1943. Bola to veľmi poctivá stavba. V roku 2013, kedy sme bytový dom získali, bol výrazne zanedbaný a zdevastovaný. Na jeho stave sa podpísalo aj dlhoročné necitlivé užívanie neprispôsobivými nájomníkmi. V stavbe sa nachádzalo 12 bytov. Tento dom celkovo prznil okolité prostredie a robil ho veľmi neatraktívnym.

V rámci realizácie došlo k očisteniu domu až do tehly a v jeho podkroví vznikli 4 úplne nové byty (dokopy šlo do predaja 16 bytov). Stavili sme na ľahkú a vzdušnú architektúru s obrovským dôrazom na kvalitnú dispozíciu bytov. Zamerali sme sa na rodiny s deťmi a tomu sme prispôsobili každé rozhodnutie týkajúce sa budúceho vzhľadu domu a bytov v ňom. Každému bytu sme dali obrovský balkón orientovaný do pokojného parku. Za kľúčové považujeme rozhodnutie o pozemku, ktorý k bytovému domu patril (cca 2 400 m2). Na približne 300 m2 stál samotný dom a ďalších 1 000 m2 bolo použitých na vybudovanie 34 súkromných parkovacích miest určených pre vlastníkov bytov. Zvyšných 1 000 m2 sme mohli zastavať alebo predať. Rozhodli sme sa nezahusťovať ďalšiu zástavbu a tento pozemok sme ponechali pre vlastníkov bytov. Urobili sme na ňom park, vysadili zeleň, osadili detské ihrisko a mobiliár. Park slúži výlučne vlastníkom bytov z Bytového domu Turiec a posúva tento projekt o level vyššie.

Napriek zlej východiskovej situácii sa nám podarilo zásadne zlepšiť celé okolie bytového domu. Z pomerne zle vnímanej adresy sme vytvorili bezpečenú a atraktívnu lokalitu.

16
bytov
32
parkovacích miest
1000 m2
súkromný park
1 mil. €
bez DPH

Galéria