Polyfunkčný dom Kukučín

Historickú budovu v širšom centre Banskej Bystrice sme kúpili v stave rozpracovanej realizácie strešnej nadstavby s tromi novými bytmi. Šesť existujúcich jednotiek na nižších podlažiach, bytov a obchodných priestorov, bolo v čase nášho vstupu do projektu čiastočne obsadených nájomníkmi. Realizáciu komplikovala hustá mestská zástavba, pohyb áut a chodcov v okolí, ktorých sme počas stavby nijakým spôsobom neobmedzili. 

Strešná nadstavba dispozične úplne nevyhovovala našim predstavám, a preto sme sa rozhodli pre jej úpravu. V dôsledku toho sme boli nútení vypracovať nový projekt a zabezpečiť administratívne povolenie zmeny stavby pred dokončením. Súčasne sme vykonali kompletnú rekonštrukciu existujúcich jednotiek a spoločných priestorov. Zaujímavosťou je inštalácia exteriérových kobiek na súkromnom dvore bytového domu, ktoré plnia funkciu pivníc – toto praktické riešenie je často používané v západnej Európe.  

Realizácia tohto projektu, od nášho vstupu po exit, netrvala viac ako 12 mesiacov, a to vrátane povoľovacích a kolaudačných konaní. Nebyť epidémie koronavírusu, tento čas by sme skrátili o tretinu. S výsledkom sme veľmi spokojní – pomaly dožívajúca budova v perfektnej lokalite dostala nový dych, šat a opäť naplno slúži svojmu pôvodnému účelu, ktorým je bývanie a podnikanie.

9
jednotiek
650 m2
plochy
12
mesiacov realizácia
7
exteriérové pivničné kobky