Ako realitný maklér spustí developerský projekt

  • Úvod
  • Novinky
  • Ako realitný maklér spustí developerský projekt

Pri spätnom pohľade sa veľa našich developerských projektov začalo úplne nenápadne. Buď ich spustil len letmý, často náhodný pohľad na určitú nehnuteľnosť, alebo nám príležitosť priniesli realitní makléri či sme dostali echo od tipérov. A občas to bol priamy kontakt od vlastníkov nehnuteľností. Spoločným menovateľom však je, že k nám na úvod dorazila väčšinou úplne strohá a nevinná informácia o potenciálnej príležitosti. A tu to celé začína.

Každý tip okamžite vyhodnocujeme. Väčšinou od stola a ak prejde úvodnými kritériami, ideme na miesto. Ak sa príležitosť javí ako vhodná, rozbehne sa kolotoč analýz, due diligence a vyjednávaní. Sedliacky rozum nepustí, čím viac príležitostí je k dispozícii, tým je väčšia šanca, že sú medzi nimi aj tie vhodné. Preto potrebujeme vedieť o čo najväčšom počte nehnuteľností, ktoré sú vhodné na zhodnotenie a na ďalší development. Nechcem odkrývať presné čísla, ale na jeden projekt, do ktorého sa pustíme, musíme analyzovať viac ako 100 nehnuteľností.

Problém s realitnými maklérmi

Akékoľvek tipy dostávame, najlepšie informácie boli vždy od realitných maklérov, ktorých práca je pre našu firmu veľmi významná. Maklérov je na trhu veľmi veľa a majú množstvo cenných informácií. Javí sa to teda ideálne. Ale je tu problém. Makléri to nemajú vôbec jednoduché. Často vedia o zaujímavých príležitostiach, no vlastník nehnuteľnosti s nimi nechce spolupracovať, respektíve má sprostredkovateľskú zmluvu s konkurenčnou realitkou. Teda maklér, ktorý má informáciu o dobrej nehnuteľnosti, nemá motiváciu túto informáciu posúvať ďalej, pretože v prípade realizácie obchodu z neho často nič nemá. Samozrejme, existuje aj spolupráca realitiek, kedy si makléri pri tipoch podelia províziu. Makléri však vedia, aký je tento druh spolupráce zriedkavý a komplikovaný. Nikomu sa do toho moc nechce.

Win-Win riešenie problému

Rozhodli sme sa tento problém opäť poňať ako výzvu a s maklérmi sme ho vyriešili veľmi jednoducho. S realitnými kanceláriami uzavierame zmluvy o sprostredkovaní, v ktorých sa jednoducho dohodneme, že im za informáciu o nehnuteľnosti, ktorú kúpime, zaplatíme províziu, a to bez ohľadu na to, či s vlastníkom tejto nehnuteľnosti majú alebo nemajú uzavretú zmluvu o sprostredkovaní. Dokonca vlastníka predávanej nehnuteľnosti nemusia ani osobne poznať. Stačí nám dobrá informácia, ktorá v konečnom dôsledku vedie ku kúpe určitej nehnuteľnosti našou spoločnosťou.

S týmto modelom sme začali robiť na jeseň 2017 a dostavujú sa prvé pozitívne výsledky. Realitky to navyše s nami majú ľahšie, ako pri štandardnom obchode, kde obe strany obchodu nie sú doma v realitnom biznise. V jednaniach postupujeme rýchlejšie, konštruktívne a čo je najdôležitejšie, sme zvyknutí aj na riešenie právne alebo fakticky zložitých situácií. Neobjavili sme síce Ameriku, ale tento postup je naozaj málo využívaný a funguje. Dôležitá je dôslednosť a poctivosť – treba sa venovať všetkým tipom od maklérov a samozrejme, v prípade uskutočnenia obchodu “nezabudnúť” vyrovnať svoje záväzky. Toto je však pre nás úplne samozrejmé, takže pevne veríme, že objem obchodov, ktoré nám aktívne posúvajú realitní makléri, bude naďalej rásť.

Za skúšku nič nedáte. Ozvite sa nám

Ak ste realitný maklér a máte záujem vyskúšať spoluprácu s našou spoločnosťou, ozvite sa nám. Logicky nemôžeme kupovať všetko.

Momentálne sú v našej pozornosti mestá Banská Bystrica a Žilina.

V týchto mestách hľadáme pozemky vhodné na výstavbu bytových domov, respektíve rodinných domov. Samozrejme, k nami preferovaným nehnuteľnostiam máme spracovanú podrobnejšiu špecifikáciu, ktorú vám radi pošleme. Ak uvážite, že nami vyhľadávané nehnuteľnosti máte v portfóliu alebo by ste o nich mohli v budúcnosti vedieť, dohodneme províziu a budeme trpezlivo čakať na vaše informácie.

Za skúšku nič nedáte, preto sa tešíme na vaše maily na obchod@buknalaurincik.sk. Obratom vám pošleme špecifikáciu nehnuteľností, ktoré hľadáme.

Chcete dostávať novinky z nášho blogu?

Zanechajte nám Váš e-mail a získajte novinky zo sveta nehnuteľností, aktuality z našej spoločnosti atď.

Newsletter zasielame raz mesačne a kedykoľvek je možné sa z odberu odhlásiť

Send this to a friend