Juraj Bukna a Ján Laurinčík sa rozprávali s Forbes

  • Úvod
  • Novinky
  • Juraj Bukna a Ján Laurinčík sa rozprávali s Forbes

Juraj Bukna a Ján Laurinčík sa rozprávali s Forbes. Nech sa páči, článok z časopisu Forbes je nižšie.

V našich projektoch spájame emócie a ekonomicky dobré rozhodnutia

Vdychujú život nevyužitým budovám a nezabúdajú na udržateľnosť. Developerská spoločnosť Bukna & Laurinčík disponuje v rámci svojho portfólia projektmi, ktoré sú zaujímavé nielen architektúrou, ale aj históriou a ideou. O svojich aktuálnych plánoch hovoria majitelia Juraj Bukna a Ján Laurinčík.

Ako a kedy vznikla developerská spoločnosť Bukna & Laurinčík?

J. B.: V roku 2017 som sa spojil s mojím partnerom Jánom. Ešte ako makléri sme predávali niečo, čo nám developer alebo vlastník dal, no chceli sme viac vyhovieť klientovi a vytvárať projekty podľa jeho predstáv. Pozeráme sa na to, čo klient chce, a keďže to už máme v moci, vieme to ovplyvniť.

Zdroj foto: Bukna & Laurinčík 

Čomu sa v súčasnosti primárne venujete?

J. L.: Máme apartmány v Bešeňovej, ktoré sú postavené a skolaudované. Do tohto projektu sme išli práve kvôli lokalite, ktorá je turisticky vyhľadávaná. Čo sa týka Zelenej lipy v Dolnom Kubíne, rekonštruujeme bývalý hotel a prerábame ho na byty. Tento projekt je zaujímavý po architektonickej stránke. Nesmieme zabudnúť ani na projekt Lebenski. To sú tri aktuálne projekty, ktoré sú živé.

Zdroj foto: Marek Mucha 

Čím je spomínaný Lebenski podľa vás špecifický?

J. B.: V prvom rade to je poloha. V Tatrách sa veľmi ťažko stavia, je tam málo nehnuteľností a obrovský dopyt. Každý, kto chce vytvoriť niečo nové, má veľmi zložitý povoľovací proces. Lebenski  sa nachádza v časti Horný Smokovec. Je to samostatne stojaci objekt, poskytuje potrebné súkromie, disponuje krásnymi výhľadmi a je blízko centra Starého Smokovca. Navrhovali ho architekti, ktorí dostali Cenu Dušana Jurkoviča aj ocenenie CE ZA AR. Použité sú vysokohorské materiály, ako je titánzinková strecha, alebo pôvodný obklad žula. Ako výhodu vnímame blízkosť zastávky električky, ktorá je vzdialená do sto metrov.

V čase, keď väčšina developerov stavia vlastné stavby, ste sa vy rozhodli tým starším vdýchnuť nový život. Čo vás k tomu motivuje?

J. B.: Staviame aj na zelenej lúke, no najväčšou výzvou je prinavrátenie života zdanlivo „odpísaným“ stavbám. Ak v Tatrách prerábate existujúci objekt, je to oveľa priechodnejšie pre spoločnosť, pretože nezaberáte nové zelené plochy a naša uhlíková stopa je tak výrazne nižšia. Objekt kompletne obnovíme a bude slúžiť ešte dlhé desiatky rokov. Druhá vec je tá, že keď takémuto nevyužívanému objektu dáte novú myšlienku, je to ekonomicky zaujímavé. Starý majiteľ sa zbaví nehnuteľnosti a my dokážeme nájsť nový účel využitia, ktorý naši klienti oceňujú.

Ak v Tatrách prerábate existujúci objekt, je to oveľa priechodnejšie pre spoločnosť, pretože nezaberáte zelené plochy a uhlíková stopa tam už raz vytvorená bola. Objekt obnovíte a môže slúžiť ešte dlhé desiatky rokov.

J. L.: Má to svoje výhody aj nevýhody. Staré stavby majú svoje prekvapenia. V Lebenskom je celé spodné podlažie prerobené na nové apartmány. Kedysi tam boli pivnice a nevyužité priestory, avšak vznikli z toho najzaujímavejšie apartmány s predzáhradkami. To sú riešenia, ktoré nás najviac bavia. Chodíme po svete, aby sme sa inšpirovali a aplikovali to u nás.

Ako sa projekt Lebenski stavia k témam ekológie a udržiavania zelene?

J. B.: Určite je najdôležitejšie zachovanie objektu. Nájdete tam kameň, ktorý je architektonickým pôvodným prvokom a recykloval sa. Zachytávame tiež dažďovú vodu a sadíme stromy nielen u nás, ale po celých Tatrách. Pôvodný objekt mal veľmi málo parkovacích miest, my sme ich viac než zdvojnásobili, avšak koeficient zelene sme udržali rovnaký, a to vďaka mlatovým a zeleným parkovacím plochám. Máme tam aj dve nabíjacie miesta pre elektromobily.

Prečo by ste sa práve vy rozhodli pre kúpu nehnuteľnosti vo Vysokých Tatrách?

J. B.: Príležitosti vyhľadávame hlavne v krajských mestách alebo v turisticky atraktívnych lokalitách. Práve Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso sú top lokality aj v samotných Tatrách. Dopyt tam nebude uspokojovaný ani do budúcna, takže hodnota nehnuteľností bude len rásť. Na jednej strane tam máme emočnú vec, na druhej strane je to ekonomicky dobré rozhodnutie.

J. L.: V porovnaní s Bratislavou neviete v Tatrách dopyt uspokojiť hromadnou zástavbou. Obmedzené možnosti kúpiť v Tatrách nehnuteľnosť vytvárajú obrovský dopyt z ekonomicky silných častí Slovenska, Čiech a Poľska. Apartmán vie prinášať silnú emóciu, najmä ak tam chodíme s rodinou a priateľmi. Na druhej strane ho vieme prenajímať, keď tam majiteľ nie je, a jeho hodnota bude stúpať, keďže dopyt bude prevyšovať ponuku.

Čo môžeme od spoločnosti Bukna & Laurinčík očakávať v budúcnosti? 

J. B.: Chceme sa držať rezidencie a ostať v tomto segmente. Určite sa budeme snažiť narásť a stále na sebe pracujeme. Zručnosť, ktorú získavame, chceme využiť pri ďalších projektoch, po ktorých sa stále obzeráme, rovnako však aj po equity partneroch, ktorí by nám pomohli realizovať väčšie projekty. Chceme sa presadiť aj v Bratislave.

Tento obsah vznikol v spolupráci s klientom.

Zdroj: www.forbes.sk

Chcete dostávať novinky z nášho blogu?

Zanechajte nám Váš e-mail a získajte novinky zo sveta nehnuteľností, aktuality z našej spoločnosti atď.

Newsletter zasielame raz mesačne a kedykoľvek je možné sa z odberu odhlásiť

Send this to a friend