O našom projekte Lebenski napísali v ASB

 • Úvod
 • Novinky
 • O našom projekte Lebenski napísali v ASB

Sme veľmi potešení, že náš krásny projekt v Tatrách si všimol aj odborný portál ASB. O našom projekte Lebenski napísali tento článok.

Developerská firma z Oravy Bukna & Laurinčík má vo svojom portfóliu už viacero stavieb, ktoré súvisia s cestovným ruchom.

Ich portfólio zahŕňa Apartmánový dom Borovica, Apartmány Bešeňová, v roku 2022 skolaudované Apartmány Hillside na Kubínskej holi a pomyselnou čerešničkou na torte a vlajkovou loďou je výstavba Apartmánového domu Lebenski v tatranskom Hornom Smokovci. Výstavba sa začala v januári tohto roka, vo februári pokračovala búracími prácami a v súčasnosti prebiehajú hrubé murárske práce a príprava na montáž nového krovu.

Na jej mieste v lokalite Pekná vyhliadka, v katastri Starého Smokovca, stála v minulosti zotavovňa Nový život, ktorá bola neskôr známa pod názvom hotel Panda. Prípravy na projekt objektu s prízemím, s troma nadzemnými podlažiami, 33 apartmánmi a 6 mezonetmi sa začali v roku 2020. Za rok a pol si investor zabezpečil povolenia a výberu generálneho dodávateľa venoval pol roka. Vyhľadanie konkrétneho pozemku trvalo oveľa dlhšie.

Architekti zachovali hodnotné prírodné materiály

Autorom architektúry je košický ateliér Atrium architekti, ktorý v roku 2017 získal Cenu Dušana Jurkoviča za Mlyn Humenné. V roku 2022 vyhral súťaž na štvoricu 100-metrových veží v centre Popradu – Poprad Popart, tento rok sa stal víťazom súťaže na Seniorský dom v Bratislave a na svojom konte má ďalšie úspechy.

Apartmánový dom vznikol pod vedením architekta Michala Buráka. Sústredili sa na zachovanie výrazu a charakteru pôvodnej budovy, na hodnotné prírodné materiály pre súčasnosť ako masívny žulový obkladový kameň, v náznakoch na geometriu a výšku strechy.

Na otázku, ako pristupovali k tvorbe objektu, odpovedal, že zvolili cestu postupného odkrývania všetkých nánosov, ktoré čas priniesol. „Osekali sme na kosť, čo nebolo potrebné, zachovali sme hodnotné momenty a vniesli do konceptu požiadavky klienta na nové využitie objektu,“ uviedol architekt Michal Burák. V náznakoch boli pre nich inšpiráciou historické, vysokohorské hotelové komplexy zo sveta.

„Súťaž v pravom slova zmysle sme nerobili. Dlhodobo sledujeme prácu špičkových architektonických ateliérov. Keď sa nám práca niektorého dlhodobo pozdáva, oslovíme ho,“ povedal pre ASB člen vedenia firmy Juraj Bukna. Impulzom výstavby bolo samotné prostredie Tatier, pretože túžili robiť projekt práve na takomto unikátnom mieste.

Cieľom je aktívny oddych vo vysokohorskom prostredí

Záujem o dovolenku vo Vysokých Tatrách je trvalý zo strany domácich aj zahraničných klientov. Ponuka v slovenských veľhorách je a bude, pre objektívne limity prostredia, vždy obmedzená. „Dopyt je pritom tvorený tou najsolventnejšou klientelou z celého Slovenska vrátane Bratislavy. Sekundárne dopyt plynie aj z Čiech alebo iných krajín. Projekt Lebenski je určený pre náročnú klientelu,“ povedal otvorene Juraj Bukna.

Cieľovou skupinou sú podnikatelia, manažéri, lekári, ktorí chcú kvalitnú nehnuteľnosť na jedinečnom mieste. Projekt čerpá aj z blízkosti k Tatranskej elektrickej železnici, ktorou sa dá dopravovať po veľkohorách a k Ceste slobody. Cieľom je užiť si hory pešo, na bicykli či verejnou dopravou, nie autom.

Rozloha apartmánov sa pohybuje od cca 43 m2 do takmer 150 m2 a ceny zodpovedajú lokalite aj materiálu. Pohybujú sa od približne 300-tisíc do 800-tisíc eur, aktuálne je predaná asi polovica apartmánov.

Náklady na stavbu ovplyvnil aj skokový rast cien

Tomu bude zodpovedať kvalita materiálov, bude použitá napríklad titanzinková strešná krytina, polyuretánové liate podlahy alebo drevohliníkové okná. V mezonetových apartmánoch budú drevené obklady stropu a v kúpeľni voľne stojace vane z liateho mramoru.

Niektoré apartmány majú aj vlastnú saunu. Náklady na projekt Bukna nekonkretizoval, prezradil však, že sú vysoké. Ovplyvnil ich skokový rast cien stavebných materiálov aj snaha použiť špičkové materiály.

V súvislosti so štandardnými nákladmi na apartmán uviedol, že budú zodpovedať nákladom na obdobne veľký a kvalitne postavený apartmán alebo byt v inej horskej lokalite.

„Mierne vyššia bude časť nákladov na prevádzkovú údržbu spoločných priestorov a okolia apartmánového domu.“ Uviedol s tým, že investorovi záleží na tom, aby stavba a jej okolie vyzerali výborne aj po dlhých rokoch používania.

Apartmánový dom Lebenski, Horný Smokovec

 • Investor: Bukna & Laurinčík
 • Architekt: Atrium architekti pod vedením Ing. Arch. Michala Buráka
 • Počet apartmánov: 33
 • Počet mezonetov: 6
 • Počet štúdií: 1
 • Počet parkovacích miest: 40 ( z toho 2 nabíjačky pre elektromobily)
 • Zhotoviteľ: RBR ing (Žilina)
 • Realizácia: 1.Q 2023 – 3.Q 2024
Zdroj: www.asb.sk

Chcete dostávať novinky z nášho blogu?

Zanechajte nám Váš e-mail a získajte novinky zo sveta nehnuteľností, aktuality z našej spoločnosti atď.

Newsletter zasielame raz mesačne a kedykoľvek je možné sa z odberu odhlásiť

Send this to a friend